Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Estijos, Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrų bendras pareiškimas dėl artėjančių Rusijos prezidento rinkimų

Sukurta 2024.02.19 / Atnaujinta 2024.02.19 15:42

Praėjo beveik dešimt metų nuo Rusijos įvykdytos neteisėtos Krymo ir Sevastopolio miesto aneksijos bei dveji metai nuo Rusijos invazijos į Ukrainą ir agresijos prieš ją pradžios.

Besitęsiant brutaliam karui, kuris nusinešė daugelį ukrainiečių gyvybių, sukėlė milžiniškas žmonių kančias ir sunaikinimą, Rusija planuoja surengti vadinamuosius rinkimus, sutampančius su 10-osiomis neteisėtos Krymo aneksijos metinėmis. Tai dar viena akivaizdi Rusijos provokacija. Rusija paskelbė ketinanti surengti rinkimus laikinai okupuotose ir neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose. Mūsų manymu, šis žingsnis tėra tik dar vienas bandymas įteisinti laikiną Ukrainos teritorijų okupaciją ir aneksiją.

Mes, Estijos, Latvijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministrai, atsižvelgdami į 2023 m. gruodžio 12 d. Europos Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio Josepo Borrellio pareiškimą, pabrėžiame, kad Rusijos rinkimų organizavimas laikinai okupuotose ir neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose yra sunkus tarptautinės teisės, JT Chartijos ir Ukrainos nepriklausomybės, suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimas. Nepripažįstame ir nepripažinsime tokių rinkimų ar jų rezultatų laikinai okupuotose ir neteisėtai aneksuotose Ukrainos teritorijose. Rusija neturi jokio teisėto pagrindo imtis tokių veiksmų tarptautiniu mastu pripažintoje Ukrainos teritorijoje. Griežtai smerkiame šiuos nepriimtinus Rusijos politinės vadovybės sprendimus. Rusijos politinė vadovybė ir asmenys, atsakingi už neteisėtų rinkimų organizavimą turi patirti savo neteisėtos veiklos pasekmes.

Tvirtai remiame Ukrainos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą jos tarptautiniu mastu pripažintų sienų ribose. Krymas, Chersonas, Zaporižia, Doneckas ir Luhanskas yra Ukraina.

Artėjantys prezidento „rinkimai“ Rusijoje nebus nei laisvi, nei sąžiningi. Besitęsiant represijoms prieš opoziciją ir nepriklausomą žiniasklaidą, nesant patikimų alternatyvių kandidatų ir tarptautinių stebėtojų, kyla didelių abejonių dėl šių  „rinkimų“ demokratinio teisėtumo. 

Tuo pačiu patvirtiname, kad Estija, Latvija ir Lietuva laikosi savo tarptautinių įsipareigojimų užtikrinti diplomatinių atstovybių bei jų darbuotojų saugumą mūsų šalyse ir toliau tai darys.